Фотоальбом


Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
символіка

Вишивка – оберіг

Важко уявити український національний побут без вишивки. Вишивкою прикрашали вбрання, рушники, серветки під ікони, скатерті, постільну білизну і навіть взуття. Але узори вишивок, як правило, були не тільки простими прикрасами, але й оберегами, які захищають («відгороджують») від злих духів, хвороб, різних напастей тощо.


09030701schВи, певно, вже помітили своєрідність підбору, чергування візерунків, їх різноманітність та кольори. В традиційній українській вишивці часто використовувалися нитки чорного, червоного, помаранчевого кольорів.

Але ми не завжди усвідомлюємо, що квітки, птахи, метелики, ромбики, квадратики, хрестики, «вужики», які начебто оживають на вишивках, спілкуються з нами, мають символічне значення і дуже часто є нашими захисниками, порадниками, домашньою «антистресовою аптечкою»  і, навіть, оберегами.

Чому це відбувається? Вишивальниця через ці обереги намагалася передати нам любов, шанування, своє побажання здоров’я, довголіття, добробуту, гармонії з природою, щастя в сімейному житті, здорових діточок – всього найліпшого, для чого людина живе на світі.

Якщо ви бачите на фартушку дитини або на платтячку апетитну полуничку, метелика або пухнасте курча – так і знайте: малюку від щирого серця бажають здоров’я, щастя, благополуччя. Всі ці побажання мають збутися, бо вишиті узори мають силу оберегів. Але для цього дуже важлива умова – вишивальниця повинна знати зміст символів,   має бути сама доброзичливою, добре ставитися до того, кому призначається подарунок і вишивати його з добрими намірами.

Раніше вишивальниця в процесі роботи ще й промовляла кілька разів молитву або заклинання, щоб злі вітри не принесли якісь нові лиха й напасті. Старі люди вважають, що тільки при виконанні цих умов оберіг буде виконувати свою функцію.

Часто на рушниках бачимо вишиту квітку лілії. В легендах квітка лілії – символ дівочих чарів, чистоти та цноти. В християнстві лілія є атрибутом деяких святих – її пов’язують з цнотою діви Марії – і тому вона майже завжди присутня  в біблійних сценах, пов’язаних з життям Богородиці. Дуже часто, крім квітки, невід’ємною частиною орнаменту є листок і пуп’янок, що разом складають нерозривну композицію триєдності – народження, розвиток та безперервність життя.

В орнаменті лілію часто доповнює знак, що нагадує собою хрест. Цей знак магічний. Він благословляє пару на утворення сім’ї. Адже хрест є прадавнім символом поєднання батьківської сонячної та материнської вологої енергії.

Дуже часто жінки скаржаться: хотіла б вишити гарний рушник, але вже погано бачу, треба щоб хтось нитку вселив у голку.

Можемо порадити. Спробуйте придбати ефективний природний засіб «Зоркий глаз», виготовлений на основі найефективніших для ока рослин – чорниці й моркви. Він поліпшить стан вашого зору і ви зможете займатися улюбленою справою.

Джерело:

портал “Валеолог”


В тему:

Знаки стародавніх вишиванок

Магічний рушник

Народжуйтесь у вишиванках !

“Текстова вишивка. Бродівське письмо.”

Моя візитівка – візерунок на рукаві

Comments are closed.