Фотоальбом


Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
oбрядовість

У столиці гуляли свято Колодія

Вчора, 27 лютого, в Українському центрі народної культури “Музей Івана Гончара” кияни відзначали свято Колодія. Традиційно в народі його гуляють в останній тиждень перед Великим постом.

09022801sch

Фото Сергія Аніщенка, "Укрінформ"

Останній тиждень перед Великим постом називається Сиропусний або Масляна. У ці святкові дні в народі справляють Колодія. Колодка – основний атрибут і символ свята Колодія. Молоді дівчата й хлопці влаштовували прощальні вечорниці, бо після того аж до Великодня вже не збиралися на спільні забави.

Основний атрибут і символ свята – колодки. Їх в’язали парубкам та дівчатам на знак покарання за те, що не одружилися, а також батькам, що вчасно не оженили сина чи не віддали заміж дочку.

Під знаком Колодія проходив увесь Масничний тиждень. У понеділок Колодій народжувався, у вівторок його хрестили, в середу “похрищували”, у четвер Колодій справляв Масляну, в п’ятницю помирав, у суботу Колодія ховали, а в неділю притоптували.

Ой колодка, колодка,
Ой яка ж ти солодка.
Цілий рочок треба ждати,
Щоб на тобі погуляти!

В Музеї Івана Гончара відтворювали колодійні обрядодійства; в’язання, волочіння, чіпляння колодки; гостини з ритуальними стравами; веснянки, колодчані пісні, музики; церемонії прощення. У святі взяли участь фольклорний гурт “Роксоланія”, інструментальний гурт “Гуляйгород”, Народна артистка України Ніна Матвієнко, фольклорний ансамбль села Антонівка Варвинського району Чернігівської області.

Основне завдання організаторів заходу – відтворення обрядів та церемоній свята Колодія. За словами старшого наукового співробітника музею Мирослави Щокіної, “це стимул до майбутнього одруження для усіх, хто не встиг пройти цей ініціальний момент у своєму житті”. Також під час гулянь не обійшлося без традиційних частувань – гостей пригощали млинцями та варениками.


В тему:

У Києві закрили колядницький сезон “Йорданськими вечорницями”

Євгеніка для України

Музей Івана Гончара

Comments are closed.